Oleje a vosky na dřevo

Tento internetový obchod se věnuje nejčastějším kategoriím povrchových úprav dřeva, při jejichž provádění je využíván olej na dřevo, případně olej na dřevo s přídavkem vosku ke zlepšení užitných i estetických vlastností povrchové úpravy. Zde uváděné prostředky určené k ošetření dřeva najdou uplatnění zejména ve stavebnictví. Typickým výrobkem ze dřeva, pro který je povrchová úprava olejem nebo voskem na dřevo určena, je například dřevěná fasáda, vnitřní i venkovní tesařská konstrukce, vnitřní i venkovní dřevěný obklad. Samostatnou kategorii povrchové úpravy dřeva představují dřevěné schody. Zde najde uplatnění zejména tónovaný olej na dřevo s tvrdým voskem. Velký výběr odstínů předkládaný  v tomto internetovém obchodě umožňuje realizovat i originální barevný záměr. Výběr ze široké odstínové škály olejů i vosků na dřevo často představuje jedinou možnost, jak docílit barevný soulad výrobků ze dřeva a ostatních ploch v interiéru.

Náš internetový obchod je určen pro každého zákazníka, který pracuje se dřevem. V nabídce máme jak nátěrové hmoty určené pro profesionální zpracování, tak i přípravky, které svým složením a snadností zpracování najdou uplatnění při povrchových úpravách prováděných v domácí dílně. Vhodný olej na dřevo, případně olej na dřevo s voskem zde najde každý, kdo hledá olej na dřevěné podlahy, olej na dřevěné terasy a také olej na zahradní nábytek.

Přejít na varianty olejů a vosků na dřevo s možností objednání >>

Pro nejlepší zobrazení odstínů v našich vzorkovnicích doporučujeme věnovat pozornost správnému nastavení barev monitoru, případně provést kalibraci barev displeje. Podstata odstínových odlišností mezi elektronickým zobrazením a fyzickou vzorkovnicí je souhrnně popsána v záložce Obchodní podmínky a proto Vám doporučujeme seznámit se s nimi před zasláním objednávky.

Varianty olejů a vosků na dřevo - vzorníky odstínů

Olej a vosk na dřevo - zušlechtění a ochrana dřeva

Vyšší rostlinstvo patří nejen k nejúchvatnějším živoucím strukturám naší planety, ale představuje i zdroj jedinečných přírodních surovin využívaných člověkem od samotného úsvitu lidské společnosti.

Nejen nám dobře známé užitkové plodiny severního mírného pásma, u kterých není hlavním hospodářským výnosem něco, co by se dalo využívat v lidské stravě, byly v užívány při výrobě předmětů denní potřeby. A tak již například pro stavbu prvních námořních plavidel ve starém Egyptě, Mezopotámii a později i v Číně byly využívány exotické dřevní oleje pro zlepšení jejich odolnosti vůči mořské vodě a slunečním paprskům. Při povrchových úpravách dřeva se v našich podmínkách dostalo nejširšímu uplatnění zejména lněnému oleji získávaného lisováním semen lnu olejného. Známé jsou jeho úpravy přisoušením na slunci, míchání s přírodním dehtem pro nátěry venkovního dřeva i jeho kombinace s včelím voskem v povrchové úpravě nábytku a uměleckých předmětů ze dřeva. Používání lněného oleje se v době rozvíjející průmyslové výroby stalo významným krokem v technologii olejových nátěrových hmot. Tomu přispěl rozvoj chemického průmyslu a tím i dostupnost přísad zlepšujících některé jeho vlastnosti i možnosti barevné pigmentace.

Přírodní oleje na dřevo a také oleje na dřevo v kombinaci s vosky jsou v posledních desetiletích nahrazovány alkydovými oleji, přísadovanými parafinickými a polyurethanovými pryskyřicemi, které jsou podobnými ale částečně syntetickými materiály. Výsledkem posledního vývoje v oblasti olej-voskových povrchových úprav jsou oleje na dřevo vytvrzované UV paprsky, používané v průmyslové výrobě dřevěných podlahovin i nábytku.

Přírodní oleje a vosky na dřevo představují, zejména v povrchových úpravách dřeva prováděných ve stavebnictví, současný trend, kterým se tato kategorie povrchových úprav ubírá.  Přispívá k tomu značný potenciál, který představuje uplatnění dřevin, zejména trvanlivých – exotických, ve výtvarných i funkčních záměrech tvůrců staveb.

Zachovat původní vzhled dřeva co nejdéle a umožnit jeho snadnou obnovu, to klade vysoké nároky na kvalitu nátěrů používaných pro jeho ochranu. Pouze dobře probarvující nízkoviskózní oleje tónované UV absorbující pigmentací jsou odpovědí na tyto dva základní požadavky. A proto se součást stavby, jako je například dřevěná fasáda bez kvalitního napuštění a probarvení venkovním olejem neobejde. To platí i o stavebních dílech drobnější povahy, jako jsou například pergoly, ploty, a terasy.

Oleje na dřevo jsou velmi vhodné i pro povrchovou úpravu městského mobiliáře, pro jehož výrobu se používají buď trvanlivé dřeviny severního mírného pásma nebo dřeviny exotické. Vzhledem k tomu, že tyto výrobky patří k povětrnosti nejzatěžovanější kategoriii dřevěných výrobků vůbec, jde o povrchovou úpravu vyžadující pravidelnou revitalizaci. Příbuznou výrobkovou kategoriií je zahradní nábytek, jehož zatížení povětrností je však pouze sezónní, tedy nesrovnatelně nižší.

Také ve stavebně-truhlářské výrobě je dnes již olejování dřeva nenahraditelné. Tónované oleje a vosky na dřevo zde najdou uplatnění při výrobě dřevěných schodů, podlah, zárubní, dveří. Jde o takzvané „rozměrově přesné“ stavebně – truhlářské výrobky, jež se vyznačují velmi kvalitním řemeslným zpracováním. Předmětná povrchová úprava je charakteristická zvýrazněním kresby dřeva, hebkým – polomatným a velmi odolným popvrchem. U pochozích ploch je velmi ceněná snadná opravitelnost povrchových defektů vniklých případným nešetrným zacházením, což u klasicky lakovaných povrchů možné není.